|
Az 1848 mrcius 15.-n kitrt forradalom s szabadsgharc nem volt elzmny nlkli. Abban az idben a Magyar Kirlysg s az Osztrk Csszrsg egyttesen alkotta az Osztrk- Magyar Monarchit. Kzs uralkodja volt a kt orszgnak, aki a Habsburg-hzbl kerlt ki. Br volt magyar Orszggyls, ennek nyelve elszr a latin, majd a nmet lett. A magyar rendek trekedtek az nllsgra, prbltak engedmnyeket elrni az uralkodnl, kevs sikerrel. Egymsba rtek a hbork, amit a magyar trsadalom minden rtege megszenvedett. Az uralkodk is reztk ennek a helyzetnek a visszsgait, ezrt engedmnyeket tettek: Mria Terzia bevezette a Ratio Educationis-t, (az oktats rendszere), ami egysgestette a kzpfok oktatst, gy minden 7-13 ves gyermeknek iskolba kellett jrnia. II. Jzsef - akit a magyarok "kalapos kirlynak hvtak", mert nem koronztatta magyar kirlly magt -, knnytett a jobbgyok helyzetn, cskkentette adterheiket.
1789-ben kitrt a francia forradalom, ennek eszmje hatssal volt a magyar rtelmisgre is, egyre ersebb vlt az uralkod irnti gyllet. Ezt nvelte, hogy a hbork miatt II. Jzsef a magyar nemessget is meg akarta adztatni, gy mr a kirly trnfosztsrl is trgyaltak a magyar nemesek. Amikor Franciaorszg hadat zent a Habsburg Birodalomnak, az akkori kirly, I. Ferenc hadisegly nyjtsra ktelezte a magyarokat, embert s pnzt kvetelt. 1805-ben a hbor elrte haznk terlett, a francik tlptk a hatrt. Napleon 1809 mjusban felszltotta a magyar nemessget, hogy szakadjanak el a Habsburg Hztl s tmogassk Franciaorszgot. Ezt a nemesek nem tettk meg, mivel fltek attl, hogy elvesztik kivltsgaikat. 1815-ben Waterloo-nl Napleon veresget szenvedett, ezzel vget rt a hbor, ezzel a magyar termkek irnti kereslet is cskkent, a pnz is rtkt vesztette. 1825-ben sszelt az Orszggyls, ahol a magyar nyelv hasznlatnak gye volt a kzponti krds. Ekkor szletett dnts a Magyar Tudomnyos Akadmia fellltsrl, amihez grf Szchenyi Istvn egy ves jvedelmt ajnlotta fel. 1830-ban jelent meg Szchenyi Hitel cm mve, amiben Magyarorszg gazdasgi s trsadalmi talakulsnak programjt fogalmazta meg. 1832-ben Kossuth Lajos megjelentette az Orszggylsi Tudstsok cm lapot, amelybl rteslhetett az orszg npe a tancstermekben foly vitkrl. Az egyre ersd reformmozgalmat az uralkod -ekkor mr V. Ferdinnd - s krnyezete nem nzte j szemmel, ezrt sok magyar vezett brtnbe zratott. A reformmozgalom ersdst azonban nem tudta megakadlyozni. 1847 nyarn megalakult az ellenzki Prt, aminek elnke grf Batthyny Lajos lett. Programjukat az ellenzki nyilatkozatot, Dek Ferenc fogalmazta meg. Kveteltk a Parlamentnek felels magyar kormny ltrehozst, a sajtszabadsgot, az egyeslsi s gylekezsi szabadsgot, Erdly Magyarorszghoz csatolst, a kztehervisels bevezetst, a trvny eltti egyenlsg bevezetst valamint, hogy a np is kpviseltethesse magt a trvnyhozsban s a helyhatsgi vlasztsokon. AZ Ellenzki Nyilatkozat a mrciusi forradalom programjv vlt. Franciaorszgban 1848 februrjban, Bcsben 1848 mrcius 13.-n kitrt a forradalom.
Mi trtnt 1848 marcius 15.-n?
A bcsi forradalom hre sztnz hatssal volt a magyar radiklis ifjakra is. 15.-n a Pilvax Kr tagjai, lkn Petfi Sndorral, Jkai Mrral s Vasvri Pllal elhatroztk, hogy maguk szereznek rvnyt a sajtszabadsgnak. Alig nhnyan indultak el Landerer Lajos s Heckenast Gusztv nyomdjhoz, ahol cenzra nlkl kinyomtattk az Irinyi Jzsef ltal megfogalmazott 12 pontot, valamint Petfi lelkest kltemnyt a Nemzeti Dal-t. Dlutn naggylst hirdettek a Nemzeti Mzeum el, ahol mr tbb tzezer ember jelent meg. Itt felolvastk a 12 pontot s Petfi is elszavalta kltemnyt. Ezutn a Vrba vonultak, hogy a Helytarttanccsal elfogadtassk kvetelseiket. Ez teljes mrtkben sikerlt, gy vr nlkl gyztt a forradalom. Az sszegylt tmeg kvetelsre Tncsics Mihlyt is szabadon bocstottk.
|